Ukončení 9. ročníku česko-slovenského projektu

V pondělí 31. 10. 2018 byl ukončen náš společný česko-slovenský projekt Záložka do knihy spojuje školy: Pohádky, bajky, pověsti a příběhy neznají hranice.

Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 1 096 škol, z toho z České republiky 320 škol (33 805 žáků) a ze Slovenské republiky 776 škol (96 197 žáků).

Za partnerskou školu nám byla přidělena Základní škola Skalité.

Z naší školy se do projektu zapojily sedmé ročníky v hodinách občanské a výtvarné výchovy pod vedením paní učitelky Herčíkové.

Žáci se nechali inspirovat bajkami a vytvořili záložky malované, které zalaminovali a poté záložky tkané z vlny. Napsali průvodní dopis a čekáme na odpověď.

Termín vyhodnocení projektu byl stanoven do 16. 11. 2018.

Vyhodnicení projektu bude zpracováno do komplexního českého vyhodnoceníprojektu, které bude zveřejněno 30. 11. 2018 na webové adrese Knihovny Jiřího Mahena v Brně (http://www.kjm.cz) a na webové stránce Slovenskej pedagogickej knižnice v Bratislave.

Vyhodnocení z minulých let si můžete prohlédnout na této webové stránce: http://www.spgk.sk/?9-rocnik-cesko-slovenskeho-projektu-pre-zakladne-skoly-a-osemrocne-gymnazia-zalozka-do-knihy-spaja-skoly 

20181109_124300 20181011_122315

Beseda o anorexii 15. 10. 2018

V pondělí 15. října  jsme společně s holkami z 8. B byly knihovně. Čekala nás tam beseda  se  spisovatelkou  Petrou  Dvořákovou .  Měla  pro nás  přichystané povídání o anorexii a bulimii, se kterými bojovala . Povídala nám o svých dílech a těžkém životě. Anorexie u ní začala ve čtrnácti letech kvůli problémům s rodiči. Později  kvůli synově nemoci začala anorexii řešit , ač  jí šlo o život. Nechtěla umřít svým synům. Dnes je z ní velmi silná žena. Beseda byla velice zajímavá a velmi přínosná.

                                                                 Valérie Bártová a Kateřina Šmerdová 8.A

 15. října jsme my děvčata z 8.B a 8.A měly besedu v knihovně se spisovatelkou Petrou Dvořákovou. Na besedě nás varovala před anorexií a bulimií, kterou si sama prošla. Povídaly jsme si o tom, jak se může obyčejná dieta s problémy v rodině zvrhnout v nemoc, která nás může ohrozit na životě. Také nám říkala, jaké rozdíly jsou mezi anorektičkou  a bulimičkou. Napsala i knihu, kde popisuje průběh jejího onemocnění a jak se  s ním vypořádala.

     Podle nás všech je paní Petra Dvořáková silná a optimistická žena.

                                                                      Petra  Zahálková a Simona Floková  8.B


 
 

Jurkovičova vila

Osmé ročníky navštívili v souvislosti s výukou výtvarné a občanské výchov, v pátek 5. 10. 2018 v Brně Jurkovičovu vilu. Autorem je Dušan Jurkovič, který tvořil v období secese a moderny a hledal inspiraci v lidovém umění a anglické stylu.  Zavedl zde zcela nové moderní postupy. Budova je složitě členěná. Má řadu přístavků, přístřešků a výklenků, přičemž každá její část měla své využití. Dům je promyšleně zakomponován do krajiny a zejména z venku působí malebně a příjemně.

Prohlídka byla naplánována vzhledem k oslavám vzniku republiky. Měla nám ukázat, jakým stylem se také stavělo a umožnila poodhalit zajímavá místa v Brně.                                             Lenka Herčíková

Ve vile se mi nejvíce líbila hala, protože byla jako jedna z mála vyzdobená dobově. Jiné místnosti mě moc nezaujaly. Místo výstav o panu Jurkovičovi a jeho tvorbě bych se ji pokusila zařídit tak, jak to tam mohlo vypadat za doby, kdy se v ní bydlelo.                                                                         (V.B. 8.A)

V Jurkovičově vile se mi líbil dětský pokoj. Dále jídelna. Také se mi líbila zahrada okolo vily, byla krásná a velká.                                                                                                                             (K.V. 8.B)

Vila byla zajímavá, krásná a zvláštní, ale nikdy bych v ní nechtěla bydlet. Byli tam sice nějaké zajímavosti, ale jinak mě to nebavilo. Paní mluvila hezky.                                                   (Z.P. 8.B)

Bylo to super, bylo to tam pěkné. Nechtěl bych tam bydlet. Ta paní pěkně vyprávěla. (D.B. 8.B)

 


 
 
 
 
 
 

100. výročí založení Československé republiky

Výsledek obrázku pro vlajka českáV letošním roce si připomínáme 100. výročí vzniku Československa. Významné historické jubileum je spjato se dnem 28. října 1918, kdy byl vyhlášen samostatný Československý stát. U této příležitosti jsme se rozhodli zapojit do akce: ČESKÝ DEN S ČESKÝMI VLAJKAMI - 28. ŘÍJNA 2018.

Dále ve dnech 31. 10. – 2. 11. 2018 budou na naší škole probíhat projektové dny. Žáci 2. st. ZŠ se budou moci zapsat do několika tematicky zaměřených dílen, kde se jistě dozví spoustu zajímavostí. V Pá 2. 11. 2018 se o své poznatky a výtvory podělí i se žáky 1. st. ZŠ. Moc se na obě akce těšíme.

Beseda o kouření pro osmé a deváté ročníky

Ve středu 26. 9. 2018 jsme absolvovali v rámci výchovy k občanství besedu na téma Kouření, kterou si pro nás připravil pan  Kotouček ze sdružení Elim Letovice.

„Dozvěděli jsme se některé nové informace. Například, že vodní dýmka je škodlivější než normální cigarety, že při kouření zůstávají v plicích nečistoty, že elektrická cigareta je stejně škodlivá jako normální cigareta. Kouření leze hodně do peněz a ničí nám zdraví.“

„Osobně jsem se dozvěděla vše potřebné, abych nezačala kouřit.“

„Některá videa byla dost nechutná.“

„Beseda byla perfektně připravená, zajímavá, vtipná a krásně přednesená a rozhodla jsem se, že nikdy nebudu kouřit.“

„Už předtím se mi to nelíbilo, ale pan Kotouček mi to ještě více znechutil.“

                                                                                                                               (žáci 8.B)

20180926_105641 20180926_110023

Logická olympiáda

Vážení rodiče, milí žáci! Rádi bychom obnovili tradici účasti žáků naší školy v soutěži Logická olympiáda pořádané Mensou ČR. V minulých školních letech se naši žáci této olympiády zúčastňovali a dokonce jedna žákyně postoupila i do krajského kola! Soutěž je určena pro všechny žáky školy od 1. ročníku až po 9. třídu! Každý soutěžící se musí registrovat na www.logickaolympiada.cz. Pouze pod svým e-mailem, který slouží jako unikátní přihlašovací jméno, totiž může vyplnit online test základního kola. Registrace soutěžících probíhá do 30. září 2018 - proto neváhejte a registrujte se!!! Rodiče prosíme o spolupráci a pomoc s registrací, protože je potřeba, aby rodič či případně jiný zákonný zástupce souhlasil se zpracováním osobních údajů dětí pro účely soutěže. Základní kolo olympiády bude pro registrované žáky probíhat online ve dnech 1.-7. října 2018 (žáci prvního stupně ZŠ) a 8.-14. října 2018 (žáci druhého stupně). Řádně registrovaným žákům naší školy bude umožněno zúčastnit se základního online kola přímo v rámci výuky. S případnými dotazy se obracejte na školního speciálního pedagoga Mgr. Andreu Filipiovou 

Leták zde.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ NA ZŠ A MŠ RÁJEC – JESTŘEBÍ 5. 9. 2018

Dne 5. 9. 2018 proběhl na naší škole den otevřených dveří, kde si žáci mohli vyzkoušet různé sporty a seznámit se s novými možnostmi jak trávit volný čas. Rodiče si prohlédli naši školu, seznámili se s některými vyučujícími, mnozí využili možnosti vyplnit přihlášky do kroužků pro své děti. Moc děkuji především ochotným vyučujícím, kteří se věnovali dětem na stanovištích (p. uč. Herčík, Polák, Nedoma, Staněk, Dvořák, Hájková, Fielhauer, Nečas, Tůmová), dále třídě 9.A a 9.B, kteří byli k dispozici vyučujícím. A velká pochvala směřuje do zásobovacího centra, kde paní učitelky Hlaváčková, Staňková a žáci 8. A vytvořili kouzelné svačinky a zajistili pitný režim.

Všem děkuji za úžasnou přípravu a rodičům děkujeme za návštěvu. Doufáme, že se uvidíme na dalších akcích pořádaných školou. Všem přeji úspěšný nejen školní rok.

Mgr. Jaroslava Dobešová vedoucí Školního klubu a předseda Relax klubu

Fotky z akce najdete zde. 

Studovna

Již více než rok je žákům zpřístupněna nová studovna. O volných hodinách zde mohou najít zázemí. K dispozici mají počítače, výběr literatury, odborné i zábavné časopisy. Hrají deskové i jiné hry.

Studovna slouží dětem nejen jako místo odpočinku, bude využívána i v některých hodinách pro zpestření výuky.

Děkujeme Sdružení rodičů za zakoupení současné dětské literatury.

                                                                                               Mgr. Martina Kalíková

Školní autobus

Školní autobus bude jezdit od 3. září 2018. V 7:40 hodin odjezd od restaurace U Cihlářů se zastávkou na nádraží. Odpoledne v 13.15 hodin od budovy Základní školy Rájec-Jestřebí.

Sdružení rodičů

Při škole aktivně pracuje sdružení rodičů, které podporuje řadu kulturních a sportovních akcí a přispívá k lepší komunikaci mezi rodiči a školou. 
Předseda: Ing. Milan Dobeš.

Školská rada

Školská rada ve složení: Mgr. Marie Klimková – předseda, Mgr. Jana Navrátilová, Radka Bílková,  Lenka Prokopová, Mgr. Monika Nováková, MVDr. Hana Kuběnová

uživatelský obsah - vždy jako první článek - NEMAZAT!!!

--- infopanel ----

+420 516 432 029

zs-rajec@zs-rajec.cz

Kontaktujte nás

Základní škola a mateřská škola Rájec-Jestřebí, okres Blansko

Školní 446

Rájec-Jestřebí, 679 02

zs-rajec@zs-rajec.cz

516 432 029